سوالات متداول

 

جارچی به چه معناست؟

جارچی به معنای کسی است که خبر یا حکمی را با صدای بلند در کوچه خیابان به گوش مردم می رساند.


تفاوت زعفرانی که از طریق سایت جارچی می خریم با زعفرانی که به طور معمول از بازار می خریم، چیست؟

اول. اصل بودن؛

زعفران گران ترین ادویه جهان است و طبق گزارش سازمان تعزیرات، حدود هشتصد نوع تقلب دارد. شما با خرید مستقیم از کشاورزهایی که مورد اعتماد جارچی  هستند و زعفران آن ها در آزمایشگاه جارچی آنالیز می شود، پیش از هر چیزی می توانید اطمینان داشته باشید که زعفران اصل خریداری می کنید


دوم. انتخاب زعفران سالم؛

در بازارهای سنتی  زعفران کشاورزهای مختلف با هم مخلوط می شود. اما در زعفران جارچی اینگونه نیست.

زعفران خود را چگونه نگهداری کنم؟

بخشی از مواد موثر زعفران فرار هستند. نور و گرما باعث افت کیفیت زعفران می شود. برای همین استفاده از  ظرفی که شفاف نباشد، توصیه میشود زعفران را داخل آن بریزید و در یک محیط خنک نگهداری کنید. همچنین از بسته بودن درب ظرف مطمئن شوید چون باعث مشود رطوبت به داخل آن نفوذ کند. بعضی زعفران خود را داخل یخچال نگهداری می کنند که ایده بدی نیست فقط مطمئن شوید که رطوبت و بوی یخچال نمی تواند وارد ظرف  بشود.
همچنین زعفران خود را به شکل رشته نگه داری کنید. یعنی فقط قبل از استفاده در صورت تمایل، زعفران خود را پودر کنید، نه زودتر. مواد موثر زعفران در معرض هوا، اکسید می شوند و یا چون فرار هستند، از دست می رود. برای همین اگر زعفران را نیاز دارید که به شکل پودر استفاده کنید، فقط قبل از استفاده پودر کنید.

فاکتورهای اصلی کیفیت زعفران چیست؟

پس از اینکه از اصل و درست بودن زعفران اطمینان حاصل کردیم، سه فاکتور اصلی برای سنجش کیفیت آن وجود دارد؛ کروسین که عامل رنگ قرمز زعفران است. پیکروکروسین که عامل طعم زعفران است و سافرانال که عامل بوی زعفران است.
استاندارد ایران برای زعفران از استاندارد بین المللی زعفران، ایزو 3632 سختگیرانه تر است. طبق استاندارد ایران سطح کروسین که تعیین کننده میزان قدرت رنگدهی زعفران است، برای زعفران درجه یک باید 200 و برای زعفران ممتاز باید 220 باشد.