آشنایی با انواع زعفران

 

 

زعفران انواع مختلفی دارد. مقدار کلاله و خامه رشته‌های زعفران روی انواع زعفران تاثیرگذار است. شناخت انواع زعفران و تفاوت‌های آن‌ها می‌تواند به شما در انتخاب و خرید بهترین نوع زعفران کمک کند. در ادامه همراه باشید تا انواع زعفران را به شما معرفی کنیم.

انواع زعفران کدام است و چه مزایایی دارند؟

زعفران انواع مختلفی دارد و در بازار به شکل‌های گوناگونی فروخته می‌شود. در تولید انواع زعفران از بخش‌های مختلف رشته گل زعفران استفاده می‌شود. بر اساس رشته گل زعفران، شش نوع زعفران در بازار وجود دارد. پیش از معرفی انواع زعفران، بهتر است که ابتدا شما را با بخش‌های مختلف زعفران آشنا کنیم.

قسمت‌های مختلف زعفران

گل زعفران شامل گلبرگ، کلاله، خامه، برگ و پیاز است. کلاله زعفران را می‌توان مهم‌ترین قسمت گل زعفران دانست. کلاله بخش قرمز رنگ رشته‌های زعفران است که در میان گلبرگ‌ها قرار دارد. هر گل سه رشته زعفران دارد. ضخامت، قدرت رنگ‌دهی و عطربخشی کلاله‌ها یکسان نبوده و می‌تواند متغیر باشد. هر کلاله از از چهار قسمت سرگل ، نگین ، پوشال و دسته تشکیل می‌شود. به قسمت زرد رنگ رشته‌های زعفران هم خامه گفته می‌شود. خامه در حقیقت در انتهای رشته‌های زعفران قرار می‌گیرد. یک رشته زعفران معمولا شامل ۷۰ درصد کلاله و ۳۰ درصد خامه است. انواع زعفران بر اساس همین بخش‌های مختلف یک کلاله و خامه تولید می‌شود. در حقیقت منظور از انواع سرمایه به بخش‌های زرد و قرمز رشته‌های زعفران برمی‌گردد.

انواع زعفران

1.  زعفران دسته

اصلی‌ترین نوع زعفران موجود در بازار، زعفران دسته یا رشته کامل نام دارد. به این زعفران،‌ دخترپیچ هم می‌گویند، چرا که از معمولا زنان این نوع زعفران را با دست برداشت و دسته‌بندی می‌کنند. این زعفران پس از خشک شدن کلاله‌ها یا همان رشته‌های زعفران تهیه می‌شود. رشته‌های موجود در زعفران دسته از کلاله (بخش قرمز رنگ رشته‌ها) و خامه (بخش زرد رنگ رشته‌ها) تشکیل شده است.
رشته‌های زعفران به دو صورت یک سویه و دو سویه روی هم قرار می‌گیرند. در یک روش یک سویه، کلاله‌ها در یک سمت و خامه‌ها در یک سمت روی هم قرار گرفته، در حالی‌ که در روش دو سویه، کلاله‌ها در اطراف و خامه‌ها در وسط قرار می‌گیرند. معمولا روش دو سویه از دید مشتریان جذاب‌تر است، چرا که بخش قرمز رشته‌های زعفران (کلاله) در اطراف محصول را زیباتر نشان می‌دهد.

 

زعفران دسته چیست


جالب است بدانید که با توجه به کیفیت گل زعفران، مقدار کلاله‌ها و خامه‌ها می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال کلاله‌ها می‌تواند کوتاه‌تر از حد معمول بوده یا رنگ‌ قرمز کمتری داشته باشند. این نوع زعفران، فرخوردگی زیادی دارد و قدرت رنگ‌بخشی و عطر کمتری نسبت به دیگر انواع زعفران دارد. زعفران دسته، بر اساس استانداردها به عنوان زعفران درجه چهار نام گرفته است و قدرت رنگ‌دهی آن ۱۲۰ تا ۱۵۰ واحد است.

2.  زعفران سرگل

از رایج‌ترین انواع زعفران می‌توان به زعفران سرگل اشاره کرد. سرگل تنها بخش قرمز رنگ رشته (کلاله) است و از بخش زرد رنگ آن (خامه) جدا شده است. این نوع زعفران، قدرت رنگ‌دهی و عطربخشی بسیار بیشتری نسبت به دیگر انواع زعفران دارد. به همین دلیل زعفران سرگل محبوبیت بیشتری داشته و از آن به عنوان زعفران اصلی در بازار یاد می‌شود. به زعفران سرگل، زعفران سر قلم یا سر ریشه هم می‌گویند. قدرت رنگ‌دهی زعفران سرگل ۲۱۰ تا ۲۶۰ واحد بوده و بسیار پرمصرف است. خرید و فروش سرگل زعفران، بیشترین حجم از بازار زعفران را به خود اختصاص داده است و معمولا بیشتر برندهای زعفران این نوع زعفران را به مشتریانشان ارائه میدهند.

 

 زعفران سرگل

3. زعفران نگین

زعفران نگین از کلاله‌ها بدون خامه تشکیل شده و حجم بسیار زیادی دارد. به همین دلیل قدرت رنگ و عطر آن بسیار بالا است. این زعفران که گران‌ترین و فاخرترین نوع زعفران به شمار می‌رود، در ایران به انواع زعفران نگین پرسی، نگین سور، نگین درجه یک و شبه نگین دسته‌بندی می‌شود. زعفران نگین برخلاف زعفران دسته فرخوردگی ندارد، چرا که در فرایند تولید توسط پرس صاف و تخت می‌شود. به همین دلیل فرایند تولید این زعفران پرهزینه و زمان‌بر بوده و قیمت بالایی دارد. قدرت رنگ‌دهی این زعفران ۲۳۰ تا ۲۷۰ واحد است.

 

زعفران نگین

4. زعفران پوشال

زعفران پوشال مانند زعفران سرگل بوده اما مقدار کمی خامه هم همراه با کلاله‌ها به فروش می‌رسد. مقدار خامه در زعفران پوشال حدود دو تا سه میلی‌متر بوده که بسیار کمتر از مقدار خامه در زعفران سرگل است. این زعفران هم به دلیل داشتن کلاله بسیار، قدرت رنگ‌دهی و عطربخشی بیشتری دارد. زعفران پوشال درجه یک، دو و سه دارد و قدرت رنگ‌دهی آن ۲۵ تا ۱۷۰ واحد است. به دلیل اتصال خامه به کلاله‌ها، مردم بر این باورند که این نوع زعفران اصل بوده و کیفیت‌ بهتری دارد.

زعفران پوشال

5. زعفران سفید

زعفران سفید شامل خامه رشته زعفران (بخش زرد رنگ) است و به همین دلیل به آن سفید می‌گویند. بسیاری از مردم بر این باورند که خامه مسئول عطر و بوی زعفران است و به همین دلیل فکر می‌کنند که این نوع زعفران برای عطربخشی به غذا و خوراکی‌های بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. توجه داشته باشید که خامه رشته زعفران در عطر این ادویه تاثیرگذار نیست، بلکه کلاله مسئول عطر و رنگ زعفران است. پس این زعفران را به دلیل داشتن مقداری خامه، نباید تنها زعفران اصل در بازار دانست. به‌طورکلی امکان تشخیص زعفران اصل و تقلبی (روش تشخیص زعفران اصلی و تقلبی) به دلیل وجود زعفران سفید در بازار کمی سخت است. چرا که بعضی از افراد این نوع زعفران را رنگ زعفران کرده و به جای زعفران اصل شامل کلاله به فروش می‌رسانند. به‌طورکلی زعفران سفید که از آن با نام «کنج» هم یاد می‌شود، در دسته‌بندی اصلی انواع زعفران قرار نمی‌گیرد.

زعفران سفید

6. زعفران نرمه

از زعفران نرمه معمولا به عنوان مواد اولیه در تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. زعفران نرمه اضافات رشته‌های زعفران است که در مراحل تولید و برداشت قیچی شده، شکسته یا خرد شده‌اند. این نوع زعفران مانند پودر است و به همین دلیل به آن پودر زعفران هم می‌گویند.

زعفران نرمه

بهترین نوع زعفران چیست؟

به عنوان یک خریدار برای مصرف خانگی زعفران، برای انتخاب بهترین نوع زعفران باید انواع آن را شناخته و زعفرانی که بیشترین قدرت رنگ‌دهی و عطربخشی دارد را انتخاب کنید. همان‌طور که گفتیم زعفرانی که کلاله بیشتری داشته باشد، رنگ بیشتری هم خواهد داشت. به ترتیب زعفران نگین، ‌سرگل، دسته و پوشال قدرت رنگ‌دهی بالایی دارند. پس می‌توانید بهترین نوع زعفران را زعفران نگین یا سرگل دانست.

 

تگ ها انواع زعفران
ارسال نظر

هنوز در مورد این مقاله نظری وجود ندارد