آیا مصرف زعفران برای سرماخوردگی مفید است؟

 

 

تاثیر زعفران بر سرماخوردگی

مصرف زعفران به عنوان یکی از گران‌ترین ادویه‌های جهان علاوه بر ارزش غذایی بالا، کاربردهای مفید دیگری هم دارد. یکی از این کاربردها،‌ درمان بیماری‌ها است. سابقه استفاده از این ادویه تاریخی در درمان بیماری‌های مختلف به گذشته‌های دور باز می‌گردد. در ادامه همراه باشید تا شما را با خواص زعفران در درمان سرماخوردگی آشنا کنیم.

 

مصرف زعفران و تاثیر آن در درمان سرماخوردگی

 

آنتی‌اکسیدان زعفران با حفاظت سلول‌های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد و استرس‌های اکسیداتیو در درمان بیماری‌های مرتبط تأثیرگذار است. زعفران در درمان سرماخوردگی و تب به عنوان ماده‌ای تحریک‌کننده

عملکردی عالی دارد. برای مثال ترکیب زعفران با شیر و استعمال مخلوط به دست آمده روی پیشانی روند بهبودی سرماخوردگی را سرعت می‌بخشد. علاوه بر این بر اساس طب سنتی، زعفران طبع گرمی دارد. همین گرمی سبب شده است که در درمان بعضی بیماری‌ها مانند سرماخوردگی که به دلیل سردی ایجاد می‌شوند تاثیرگذار و کارآمد باشد.

چای زعفران برای درمان بیماری‌های فصلی مانند آنفولانزا، سرفه و تب هم سودمند است و ناراحتی‌های ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد. برای تهیه چای زعفران، ابتدا آب را بجوشانید. سپس در قوری آب جوش آمده، چای و زعفران آسیاب شده را بریزید. سپس قوری را روی حرارت غیر مستقیم (سماور) قرار دهید تا با بخار آن دم بکشید. حالا چای زعفران شما آماده است و برای درمان سرماخوردگی آن را بنوشید.

 

زعفران و تقویت سیستم ایمنی بدن

زی زانتین، لیکوپن، کروسین A، کاروتن آلفا و بتا از آنتی اکسیدان‌های موجود در زعفران است که به عنوان عاملی در تقویت سیستم دفاعی بدن محسوب می‌شوند. چرا که آنتی‌اکسیدان‌ها با افزایش ضریب ایمنی بدن، آن را در برابر عوامل مخربی چون عفونت‌ها محافظت می‌کنند. مصرف زعفران به صورت منظم منجر به افزایش و بهبود ایمنی بدن می‌شود. چرا که سرشار از کاروتنوئیدها است که بر عملکرد دفاعی تاثیر مستقیمی دارد.

جالب است بدانید زعفران سرشار از ویتامین C بوده که بدن را در برابر بیماری‌های مختلف و عفونی مقاوم می‌کند. همان‌طور که می‌دانید طبق تحقیقات یکی از دلایل ابتلا به ویروس نوظهور کرونا ضعف سیستم ایمنی است. با توجه به نکاتی که گفته شد زعفران می‌تواند با تقویت سیستم ایمنی بدن، به حفظ سلامت شما کمک کند.

 

 

 

تگ ها سرماخورگی،زعفران،طب سنتی
ارسال نظر

هنوز در مورد این مقاله نظری وجود ندارد